Uzm. Dr. BİLGEN BİÇER KANAT Psikiyatrist & Psikoterapist

Panik ataklar aniden ortaya çıkan çok şiddetli kaygı nöbetleridir. Genellikle bir tetikleyici ile başlar. Bu tetikleyiciler kişinin korku duyduğu bir uyaran olabileceği gibi hafif bir çarpıntı, nefes açlığı, uyuşma hissi, sindirim sistemi belirtileri vs. gibi bedensel duyumlar da olabilir. Kişilerde bedensel duyumlarına odaklanma başlar..

Bu odaklanma duyumları daha belirgin ve şiddetli algılamasına neden olur. Beraberinde bu belirtilerin ciddi bir hastalığın ya da tehlikeli bir durumun işareti olarak düşünülmeye başlanır. Bu kaygıya, korkuya hatta giderek dehşete dönüşebilir. İnsanın kaygısının artması fizyolojik tepkilerin ortaya çıkmasıa neden olur. Bu fizyolojik tepkiler: çarpıntı, titreme, terleme, ağız kuruması, nefesin hızlanması, ellerde ayaklarda uyuşma, baş dönmesi, bulantı, ateş basması gibi belirtilerdir. Tüm bu belirtiler insanda korktuğu şeyin olmakta olduğuna, örneğin kalp krizi veya beyin kanaması geçirdiğine, ya da nefessiz kalıp boğulacağına ya da çıldıracağına olan inancının artmasına sebep olur. Bu durumda kaygı daha da şiddetlenir, kaygının şiddetlenmesiyle birlikte belirtiler daha da artar. Sonuç panik ataktır. Belirtiler saniyeler dakikalar sürebilir, genellikle 10 dakika gibi bir süre yoğun olarak yaşanır, sonrasında yavaş yavaş azalır.

Panik atak tek başına psikiyatrik bir tanı değildir. Örneğin fobisi olan bir kişi fobi nesnesiyle karşılaştığında panik belirtileri gösterebilir. Post travmatik stres bozukluğu olan bir kişi travma anını hatırlatacak bir durumla karşılaştığında panik atak yaşayabilir vb. Panik bozuklukta ise yineleyici ani panik ataklar söz konusudur. Kişi başka atakların da olacağına ilişkin sürekli bir kaygı yaşar. Ataklarla ilgili olarak belirgin kaçınma ve önlem almaları vardır.

 

TEDAVİ

İlaç tedavisi ve terapi yöntemleri ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Panik ataklar ve panik bozukluğun tedavisinde bilişsel davranışçı terapi çok etkili bir yöntemdir. Görüşmelerde danışanın yaşadığı ataklar ele alınarak bilişsel müdahaleler yapılır. Danışanın kaçındığı durumlar ve güvenlik davranışları belirlenir. En az kaygı duyduğu durumdan en şiddetlisine doğru bir hiyerarşik sıralama yapılır ve aşama aşama danışan bu kaçındığı durumlara maruz bırakılır. Danışan bu deneyleri yaptıkça zamanla panik hissi ve sıklığı azalmaya başlar.

 

UMİ Plaza Yeni Karaman Mh. Sanayi Cd.

No: 150 D:9 Osmangazi/Bursa

© Copyright Bilgen Biçer Kanat 2017

Randevu İçin:

0224 247 00 57

| 0530 384 82 22