Uzm. Dr. BİLGEN BİÇER KANAT Psikiyatrist & Psikoterapist

Sınav kaygısı daha önceden edinilmiş bilginin sınav sırasında etkili biçimde kullanılmasını engelleyen ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygıdır. Sınav kaygısı pek çok öğrenci tarafından olağan olarak yaşanır. Sınav öncesinde, sırasında  ve  sonrasında gerginlik ve heyecan hissedilebilir. Bu, beklenilen bir duygudur. Bu duygu, sınava hazırlanmak ve sınav sırasında başarıya ulaşmak için istekli olmayı ve özenli davranmayı sağlar. Fakat bu kaygının şiddetli olması durumunda kişinin verimli ders çalışabilmesi, dikkatini toplayabilmesi zorlaşır.

 

Belirtileri

Sınav öncesinde ders çalışmaktan kaçınma, sınavla ilgili konuşmak istememe ve belki de sınava girmek istememe gibi belirtileri olur. Sınav sırasında çarpıntı, terleme, titreme, nefes almakta zorluk, mide bulantısı, karın ağrısı, ağız kuruluğu, anlama güçlüğü, dikkat dağınıklığı ve bilgiyi hatırlamada güçlük yaşanır. Bunun sonucunda maalesef  kişilerin performansı gerçekten düşmektedir.

 

Nedenleri

1. Yaşam tarzı: Zamanını uygun kullanamama, kötü beslenme (aşırı şeker, kahve, sigara, alkol tüketimi) uykusuzluk,  yetersiz dinlenme yeni bilgiyi öğrenmeyi ve öğrenilmiş bilgiyi  verimli kullanmayı engelleyebilir.

2. Yetersiz öğrenme ve bilgi ihtiyacı:  Herhangi bir dersle ilgili yetersiz öğrenme  kaygıyı arttıran en önemli faktörler arasındadır.

3. Ders çalışma tarzı: Öğrencinin nasıl çalıştığı ve materyal seçimi de çalışma süresi kadar önemlidir.

Sınavdan önceki gece çalışmak, çalışmadan alınan verimi düşürür.

4. Psikolojik faktörler:  Sınavla ilgili yapılan yorumlamalar ve işlevsiz düşünceler nedeniyle kaygı artar.

‘‘Rezil olacağım, başarısız olacağım, yapamayacağım,  her şey kötü olacak”.

“ Bu sınavda kazanmalıyım, yoksa ben değersiz/başarısız biriyim.”

‘‘ Eğer kazanamazsam annemi/babamı utandırırım’’

“ Ne kadar çalışırsam çalışayım kazanamayacağım.”

 Gibi.....

 

Tedavi

Tedavide kişinin durumuna bağlı olarak ilaç tedavisi ve psikoterapi yöntemleri uygulanmaktadır. Bilişsel-Davranışçı Terapi ile kişinin sınav kaygısına neden olan veya kaygısını arttıran düşünce ve inançlarına müdahale edilmektedir. Kaygı ile başetmenin yollarını öğretmek amaçlanır.

1. Etkili çalışma

2. Yaşam tarzı

3. İşlevsel  düşünce (işlevsiz düşünceler yerine)

4. Dikkatin kullanımı

5. Kaygı azaltıcı teknikler

6. Sınav stratejisi belirleme

 

Anne – Babalara Öneriler

• Sınav döneminde çocuklarınızla ilgilenmeli ve  her durumda onların yanlarında olduğunuzu hissettirmeniz çok önemlidir.

• Sınavın ve sınava hazırlanmanın sorumluluğunu çocuğunuza bırakmalısınız. Çocuğunuzun yerine getirmesi gereken sorumlulukları üstlenmemelisiniz.

• Onun fikir ve isteklerine değer verdiğinizi mutlaka hissettirin.

• Anne baba olarak çocuğunuzla ilgili beklentiniz gerçekçi olmalıdır.

• Çocuklarınızı hiçbir zaman başkalarıyla kıyaslamayın, her bir bireyin diğerlerinden farklı yeteneklere sahip olduğunu unutmayın.

• Çocuğunuza güvenin. Davranışlarından ve bunların sonuçlarından kendilerinin sorumlu olduğunu unutmayın, sadece destek olun.

• Ona olan sevginizin sadece belirli koşullara bağlı olmadığını, her durum ve koşulda sevip, destekleyeceğinizi davranışlarınız ve sözlerinizle belli edin.

• Kendi kaygılarınızla başetmeye çalışın.

 

UMİ Plaza Yeni Karaman Mh. Sanayi Cd.

No: 150 D:9 Osmangazi/Bursa

© Copyright Bilgen Biçer Kanat 2017

Randevu İçin:

0224 247 00 57

| 0530 384 82 22