Uzm. Dr. BİLGEN BİÇER KANAT Psikiyatrist & Psikoterapist

Vajinismus, cinsel birleşme sırasında vajina girişini çevreleyen kaslarda istemsiz kasılma olması ve bu duruma ağrı korkusu ve kaygıların eşlik etmesidir. Bunlara ek olarak  tüm bedende kasılmalar, bacakların kapanması, titreme, çarpıntı, terleme, bulantı, kusma, fenalık hissi ve ağlama eşlik edebilir. Vajinadaki kasılma çoğu kadında cinsel birleşmeye izin vermez. Daha az sayıda olguda ise zorlamayla giriş olabilir fakat ağrı ve acı hissi eşlik eder. Vajinismus genellikle ilk birleşme deneyimi sırasında ortaya çıkar. Fakat bazen de yaşanılan cinsel travma sonrası, doğum, küretaj veya eşle ilgili sorunlara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Cinsellikle ilgili yanlış bilgiler, inançlar ve toplumun cinselliğe bakış açısı  vajinismus gelişimine etki eden en önemli faktörlerdir. Bunun yanısııra cinsel organlar ve cinsellikle ilgili bilgi yetersizliği de sıklıkla vajinismus gelişimine neden olur. Vajinismusu olan kadınların çoğu kendi vajinasının çok dar olduğunu, kızlık zarının çok kalın olduğunu veya penisin çok büyük, sert, çok acı verici olduğu gibi yanlış düşüncelere sahiptirler.

Vajinismus  toplumda sık görülen bir cinsel işlev bozukluğudur. Türkiye’de  %54 kadının ilk birleşme denemesinde korku, acı hissi ve kaçınma davranışı tanımladıkları ve cinsel birleşmenin gerçekleşmediği saptanmıştır.


Vajinismusun bugün için bilimsel olarak başarısı kanıtlanmış tek tedavi yolu cinsel terapidir. Vajinismus cinsel tedaviye en iyi ve en kısa sürede yanıt veren cinsel işlev bozukluğudur. Uygun cinsel terapiyle yüzde yüze yakın düzelme olur. Cinsel terapi çoğunlukla çift görüşmesi şeklinde sürdürülür. İlk olarak kapsamlı cinsel yaşam öyküsü alınır. İlk seanslarda cinsel eğitim üzerinde çalışılır. Cinsel organlar ve cinsel fizyolojiyle ilgili doğru bilgiler aktarılır. Sonrasında önerilen egzersizlerle basamaklı  olarak kasılmanın ve girişle ilgili korkuların üzerine gidilir. Çiftin sorunlarının sona ermesi ve terapistin görüşü ile  sonlandırılan terapi süreci sonrasında yineleme beklenmez.

Vajinismus tedavisinde amaç, bir şekilde cinsel birleşmeyi sağlamak değil, kadının kasılma, acı, korku gibi olumsuzluklar yaşamadığı, çiftin doyumlu bir cinsel yaşama ulaşmasını sağlamaktır. Bu nedenle maalesef günümüzde uygulanan bölgesel tedaviler, sakinleştiriciler ve cerrahi müdahaleler ile sorun çözülememektedir. Aksine kadınların bu müdahaleler ile travma yaşadığı ve durumun daha da kötüye gittiği bilinmektedir.

 

UMİ Plaza Yeni Karaman Mh. Sanayi Cd.

No: 150 D:9 Osmangazi/Bursa

© Copyright Bilgen Biçer Kanat 2017

Randevu İçin:

0224 247 00 57

| 0530 384 82 22